دات نت نیوک
31 ارديبهشت 1397

آیکونهای اجتماعی

متن خبر

حاشیه شهر و بافت فرسوده دو اولویت راه و شهرسازی

سه شنبه 31 مرداد 1396 | print
اخبار

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی در جلسه هم اندیشی و تبادل نظر با منتخبان مردم در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، رسیدگی و تأمین زیرساخت های توسعه ای حاشیه شهر و بافت فرسوده را دو اولویت راه و شهرسازی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی؛ محمدرضا اخوان عبداللهیان صبح امروز 30 مرداد ماه در این جلسه که در اداره کل راه و شهرسازی استان برگزار شد، گفت: اجرای طرح های حاشیه شهر با اعتبار بیش از 270 میلیارد تومان در مرحله اجرا می باشد.


اخوان عبدالهیان با اشاره به ظرفیت های خوبی که در طرح های جامع و تفصیلی نهفته است، گفت: پیشنهادات سازنده اعضای شورا در تهیه و اجرای اینگونه طرح ها، میتواند نقش موثری در ارتقاء مدیریت شهری داشته باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با اشاره به اینکه برای مدیریت حاشیه شهر، یک سازمان واقعی اجرایی لازم است تا ضمن هم افزایی بین سازمان های مرتبط، طرح های یکپارچه را در این مناطق به اجرا درآورند، تصریح کرد: باید با اقدامات زیر بنایی و توسعه ای در مناطق حاشیه شهر و کمتر توسعه یافته، این مناطق نیز به لحاظ کالبدی، فرهنگی و اجتماعی توانمندسازی انجام شود.

وی تأکید کرد: علاوه بر مناطق حاشیه ای باید به مناطقی مانند روستاهای در حریم شهر نیز توجه ویژه صورت گیرد و مدیریت حریم و اراضی این بخش نیز انجام شود تا از شکل گیری حاشیه ای دیگر در حاشیه شهرجلوگیری شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم با مشارکت منتخبین دور پنجم در شورای اسلامی شهر مشهد بتوانیم شهر را از حالت دو قطبی به ویژه در حوزه اقتصادی خارج کنیم.

وی بافت های فرسوده و ناکارآمد را ظرفیتی برای توسعه شهر از درون و جلوگیری از رشد افقی شهر دانست و گفت: تاکنون از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است.

وی با بیان اینکه توجه به بافت های فرسوده از دیگر اولویت های این اداره کل است، ادامه داد: از این ظرفیت می توان برای جذب سرمایه گذاری و رونق مسکن و بهسازی این بافت ها با اولویت ماندگاری اهالی ساکن در آن منطقه و مشارکت ایشان استفاده کرد.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم با تعامل و همکاری بین اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی و شورای اسلامی شهر و دیگر ارکان مدیریت شهر از ظرفیت سمن ها و انجمن های مردم نهاد برای پیشبرد اهداف استفاده کنیم.

اخوان عبدالهیان در بخش دیگری از این نشست، بر ضرورت رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی تأکید کردو گفت: ضوابط مرتفع سازی بایدتهیه شده و مشخص شود در کجای شهر می توان از ظرفیت های بلندمرتبه سازی استفاده کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با اشاره به برخی آشفتگی های بصری در سیما و منظر شهر مشهد گفت: می توانیم با همکاری جامعه مهندسی حداقل یکی از مناطق شهر به عنوان الگو با رویکرد معماری و شهرسازی ایرانی-اسلامی مد نظر قرار داد.
 
نقش موثر اداره کل راه و شهرسازی در اجرای پروژه توس

همچنین محمدرضا حیدری دبیر و سخنگوی منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این نشست، گفت: باید تکلیف حاشیه شهر مشخص شود تا شاهد رشد حاشیه نشینی در شهر مشهد نباشیم.

وی گفت: پروژه های معطل و بلاتکلیفی که باعث از بین رفتن اعتبار سرمایه گذار و خروج آن ها از شهر مشهد شده است باید هرچه سریعتر با تشکیل کارگروهی تعیین تکلیف شود.

حیدری در خصوص طرح توس بیان کرد: توسعه و عمران توس یک ظرفیت بسیار مناسب برای شهر مشهد است که اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نقش موثری در اجرای این پروژه دارد.

سخنگوی منتخبان شورای اسلامی شهر مشهد در دوره پنجم در ادامه خاطرنشان کرد: در دوره قبلی تخصیص مناسبی توسط شهرداری برای حاشیه شهر صورت نگرفت که با اصلاح این موضوع قدم مثبتی در عدالت اجتماعی و کاهش نابرابری های اجتماعی و اقتصادی بر می داریم.

لیست تگ ها
جلسه هم اندیشی شورای اسلامی شهر مشهد حاشیه شهر بافت فرسوده راه و شهرسازی خراسان رضوي
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
طراحی سایت