27 شهریور 1400

 

 

 

نام و نام خانوادگي سمت تلفن ثابت نمابر نشانی
محمد ابراهیم رزاقی اصل رییس اداره راه و شهرسازی جوین-جغتای-خوشاب

45493777

45493692   

051-45493693 جوین ، روبروی روستای عباس آباد ملک

 

 

شهرستان جوین به مرکزیت شهر نقاب یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی است که مشتمل بر دو بخش مرکزی و عطاملک می‌باشداین شهرستان با مساحتی در حدود ۱۶۵۶ کیلومتر مربع، و با ارتفاع متوسط ۱۱۰۰ متر از سطح دریا، در دامنه شمالی رشته کوه جغتای و در میان ارتفاعات آلاداغ واقع شده و از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است که گذر راه‌آهن سراسری تهران – مشهد از مرکز این شهرستان، امتیاز ارتباطی ویژه‌ای را برای آن به ارمغان آورده‌است. و از شمال با شهرستان اسفراین، از شرق با شهرستان خوشاب، از غرب با شهرستان جغتای و  از جنوب با شهرستان سبزوار و شهرستان داورزن ، همجوار است. از مهم‌ترین آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان جوین می‌توان به شهر تاریخی آق قلعه   اشاره کرد ، عطاملك جويني مولف كتاب جهان گشاي جويني ،خواجه شمس الدين ، اله يار خان جويني ، حاکم آق قلعه ،نجيب الدين فراش جويني ، ابوالمعالی امام الحرمین از دیگر مفاخر این شهرستان می باشند. جمعیت این شهرستان بیش از 55 هزار نفر می باشد، که حدود 50 درصد مردم این منطقه به زبان ترکی (گویش خراسانی - جوینی) ، 40 درصد فارسی (با گویش تاتی سبزواری) و 10 درصد نیز به زبان کردی (با گویش کرمانجی) صحبت می کنند. نام جوین در گذشته به کویان (Kav'yan)  بوده بعد و جوین (Joveyn) تغییر شکل داده و در حال حاضر نیز به صورت جُوِین  تلفظ می شود ، وجود كارخانه قند جوين و شركت كشت و صنعت جوين و كارخانه عظيم ماشين هاي الكتريكي و شرکت فولاد جوین از ديگر پارامترهاي اقتصادی مهم مي باشد و از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی شهرستان جوین؛ آبشار بید، سد یام و مجموعه گردشگری روستای بیدخور و … می‌باشند.

شهرستان جغتای

شهرستان جغتای در شمال شرق کشور و شمال غربی استان خراسان رضوی است و مساحت این شهرستان ۱۶۸۵ کیلومتر مربع است و از شمال با شهرستان اسفراین و شهرستان جاجرم؛ از شرق با شهرستان جوین؛ از جنوب به شهرستان داورزن و شهرستان سبزوار و از غرب با شهرستان جاجرم و استان سمنان همجوار است. شهرستان جغتای توسط رشته ارتفاعاتی معروف به هرده جوین در شمال و ارتفاعات جغتای در جنوب محدود شده و رودخانه شور جوین در خط القعر آن از شرق به غرب جریان یافته و پست‌ترین اراضی منطقه را دربرگرفته‌است جغتای در غربی‌ترین نقطه استان خراسان رضوی و در فاصله ۳۱۰ کیلومتری از مشهد قرار گرفته‌است.

برخی از تاریخ نویسان بر این باورند که نام جغتای از پسر چنگیزخان مغول گرفته شده اما در نگاه برخی دیگر: کلمه جغتای)؛ از دو کلمه «جغ» به معنای آبنوس و «اتای» به معنی پرتاب کردن می‌دانند. اینها کلماتی مغولی نیستند بلکه ترکی هستند. از این نگاه، علت نامگذاری جغتای این بوده‌است که اهالی این منطقه در قلعه‌ای مستحکم و مرتفع سنگر می‌گرفته‌اند و هنگام هجوم دشمن، درختان آبنوس را به طرف لشکر مهاجم پرتاب می‌کرده‌اند چنان‌که از این درختان هنوز هم چند تایی در باغ‌های شهر جغتای موجود است؛ بنابراین جغتای نام شهری است که با پرتاب چوب‌های آبنوس از آن محافظت می‌شده‌است.

شهرستان خوشاب

شهرستان خوشاب یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی ایران است.  این شهرستان در مهرماه ۱۳۸۹ تشکیل شد و مرکز آن شهر سلطان‌آباد است .این شهرستان از بخش‌های مرکزی به مرکزیت شهر سلطان‌آباد شامل دهستان‌های طبس، رباط جز، و سلطان‌آباد و بخش مشکان تشکیل شده‌است.